ZUPA NA OGNIU

 Emil gotuje. Tym razem, całkowicie serio, z moją małą pomocą, zupę na ogniu.
Chciałam, aby zobaczył i przekonał się, ile pracy kosztuje, wydawałoby się banalnie prostej czynności-ugotowanie zupy.Żeby nauczył się gotować a przy okazji zrozumiał kilka praw fizyki.
Zaczęliśmy od zgromadzenia produktów i sprzętu. Nasza sąsiadka-starsza Pani [Emil traktuje ją jak drugą babcię] często daje nam warzywa i owoce prosto z ogródka. Dzisiaj dostaliśmy [ na zupę] mnóstwo świeżych i zdrowych warzyw.


Część została przerobiona na mieszanki warzywne na zimę a z kilku Emil przyrządził zupę. Wymyliśmy razem warzywa i Emil zaniósł je w koszyku na miejsce gotowania.


Rozpaliliśmy razem ognisko, układając drewienka . Na dwóch kijkach od nart ustawiliśmy żeliwny garnek z wodą.

Emil zaczął kroić warzywa, prawdziwym nożem. Pokazałam, jak kroić, żeby się nie skaleczyć i udało się :)Przy okazji poznał pojęcie "Włoszczyzna". Wrzucił warzywa do gotującej się wody, dodał sól .


Co jakiś czas, mieszał zupę łyżką i zastanawiał się, dlaczego trzeba nakryć garnek pokrywką i dlaczego leci para.

Ja dokładałam drewno do ogniska i po chwili nasza zupa była gotowa. Przynieśliśmy miseczki, łyżki i zaprosiliśmy babcię na zupę Emila.
Emil, sam nalał zupę do miseczek i zaczęliśmy jeść.Zupa była  [szczerze] pyszna. Ugotowana na ogniu ze świeżych warzyw smakowała wyśmienicie.


Po skończeniu jedzenia posprzątaliśmy i siedzieliśmy jeszcze chwilę przy ogniu .
Emil cały dzień przeżywał, że sam ugotował zupę i nauczył się kroić warzywa prawdziwym nożem.
Widać, że ta kuchenna przygoda była dla Niego wartościowym przeżyciem.

Share this:

, , , , ,

CONVERSATION

2 komentarze:

 1. Ha, taka zupa jeszcze na nas czeka. Tylko nie mamy takiego wspaniałego gara. A kijki to chyba ukradniemy babci te do nordic walkingu:)Życzymy dalszych sukcesów kucharskich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamiast kijków babci możecie użyć siatki z grila a w dołek nasypać węgiel drzewny, wcześniej wyłożony folią aluminiową :)
  Tutaj opis:
  http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/05/zupa-na-ogniu-234.html

  Powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...