19 BIENNALE SZTUKI DLA DZIECKA
SERDECZNIE ZAPRASZAMY I POLECAMY. 
Emil i ja bierzemy udział w projekcie SŁOWOPŁOTY .

Mnóstwo spotkań, warsztatów i działań z zakresu plastyki, muzyki, teatru, tańca i innych dziedzin sztuki DLA DZIECI.

19. Biennale Sztuki dla Dziecka 2013, Poznań 3-9 czerwca 2013
Słowo na terytorium Sztuki dla Dziecka
SłowoPłoty
Rodzimy się z czystym umysłem, wrzuceni w świat obrazów, dźwięków, słów… zmuszeni do poznawania świata staramy się jak najlepiej w nim funkcjonować.
Początkowo nieporadne kroki wraz z upływem czasu stają się coraz doskonalsze. Zmysły, którymi jesteśmy obdarzeni pozwalają na poznawanie i komunikowanie się ze światem. Ta droga umożliwia rozwój, progres, inspiruje do twórczego działania, do wzbogacanie własnej wyobraźni.
Przy pomocy bazgrołów i z pozoru bezkształtnych plam barwnych stworzonych dziecięcą ręką mali twórcy stawiają swoje pierwsze kroki na płaszczyźnie artystyczno-plastycznej. Instynktownie badają ją, poznają kolory, kształty, struktury, a co najważniejsze – nadają znaczenia. Jest to zarówno zabawa, jak i sposób komunikowania się z otoczeniem,
z najbliższymi. To tworzenie obrazów myśli i uczuć, gdy nie posiadamy jeszcze odpowiedniej bazy słów, by wszystkie emocje i przemyślenia zwerbalizować.
Stopniowo kolorowe plamy zaczynają nabierać nowych, wyrazistszych form. Pojawiają się w nich pierwsze poznane litery, początkowo używane bezwiednie, z czasem nabierają kształtu słów. Zespolenie z rysunkiem, z malowidłem pozostaje jednak jeszcze długo po tym, jak nauczymy się operować wyrazami. Chciałoby się powiedzieć, że na zawsze.
Synergia słowa z kreską, plamą barwną, znakiem, budowanie nowych znaczeń, tworzenie odniesień, konstrukcja i dekonstrukcja zarazem, staną się punktem wyjścia do działań twórczych z dziećmi i młodzieżą w różnych grupach wiekowych, biorącymi udział w projekcie.
Artyści i warsztatowicze podczas wspólnej pracy będą wzajemnie inspirować się do tworzenia wizualnych komunikatów, które staną się zaproszeniem do wejścia w świat plastycznych metamorfoz. Słowa, zwroty i znaczenia otworzą swoje uschematyzowane formy i porwane zostaną w wir spontanicznych kreacji.
Powstałe w ten sposób prace będą z jednej strony intrygującą inwitacją do świata słów, jak
i twórczą łamigłówką zachęcającą do jej rozszyfrowania, rozpoznania treści ukrytych w rysunkach, malowidłach, przestrzennych formach czy nowo powstałych znakach.
Projekt realizowany będzie w okresie dwóch miesięcy poprzedzających 19. Biennale Sztuki dla Dziecka, na terenie 5 wybranych instytucji: przedszkola, szkoły podstawowej (klasy 1-3
i 4-6), gimnazjum i liceum.
Do projektu zaproszeni zostaną artyści pracujący z dziećmi i młodzieżą w wymienionych grupach wiekowych:
Dawid Szafrański, artysta rzeźbiarz, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (poznańskie gimnazjum) http: //www.Youtube.com/user/dawidszafranski
Izabela Jędrulak-Mocur, artystka plastyczka, Warszawa (wiek przedszkolny – Emil)
http://emilowowarsztatowo.blogspot.com
Monika Goetzendorf-Grabowska, artystka plastyczka, (przedszkole w Łodzi)
Sylwia Nowak, artystka plastyczka Pałac Kultury Zagłębia (liceum śląskie)
Ewa Kokot, edukatorka sztuki, Centrum Kultury Katowice w Katowicach (grupa młodzieżowa)
Bogumiła Kuźnicka, artystka plastyczka (Szczecin grupa ze szczecińskiego Młodzieżowego Domu Kultury).


Share this:

,

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...