ZABAWY DLA DZIECI NAD MORZEM
ZABAWY NAD MORZEM ORAZ PO WIZYCIE NAD NIM DLA DZIECI I RODZICÓW

Przyjeżdżamy z dziećmi nad morze. Okoliczności przyrody skłaniają do relaksu . Morza szum, ciepły wiatr, piasek, orzeźwiający dotyk wody. Sielanka trwa kilka minut [ sekund ] - w zależności od wieku dzieci, po czym następuje szybki zwrot akcji i pojawia się dziecięca, niepohamowana żądza eksploracji nadmorskiego krajobrazu. Dzieci szybko same wynajdują sobie zabawy z nadmorskimi materiałami: piasek, woda, kamyki, piórka, muszelki, gałęzie dają mnóstwo okazji do twórczych zabaw.
Obserwując własne dziecko, widzę, jak z wiekiem zmieniają się jego zainteresowania tematem.
W niemowlęctwie, sam kontakt z wodą; dotyk, słony smak, pokonywanie fal, rzucanie kamieniami do wody, pluskanie się itp. sprawiał olbrzymią radość. Gdy Emil rósł, zmieniały się też i jego zabawy. Pojawiły się zabawy obejmujące obszar „Wielkiej piaskownicy”, czyli wszelkiego rodzaju zabawy z nadmorskim piaskiem i wodą z nim wymieszanym. Pełne zaangażowania: przekopywanie brzegu, budowanie korytarzy, zamków, tortów i innych piaskowych tworów.
Wykopywanie dołka i zasypywanie w nim ukrytych przedmiotów lub mamy albo taty.
Obsmarowywanie się błotkiem po sam czubek nosa i leżenie w kałuży morskiej wody.
Przeczesywanie grabkami plaży [czyli Grabiarela plażowa] . Zawijanie kamieni w chusteczki i przenoszenie ich w inne miejsce.
Eksploracja morskiego dna w poszukiwaniu skarbów natury – obserwacja ryb, meduz, roślin oraz nadmorskiego pasa wydm i plaży: zbieranie piór ptaków, kamieni, muszelek, gałęzi oraz tworzenie z nich różnego rodzaju twórczych układanek, małych światów, szałasów, widoków i innych cudowności zbudowanych dziecięcą wyobraźnią.
To zadziwiające, jak niewiele dzieciom potrzeba do twórczych zabaw a przy okazji nauki.

My rodzice, często przyłączamy się do tych zabaw, wspólnie budując zamki, przekopując kanały, kąpiąc się itp.
Czasami jednak pomysły szybko wyczerpują się a dziecko chce więcej.
Rodzic pragnie odpoczynku, relaksu, dziecko wprost przeciwnie. Aby uniknąć wynikającej z rozbieżności potrzeb - frustracji obojga, można przygotować zawczasu plan działań plażowych – dostosowanych do wieku dziecka.
Czasami wystarczy mały pokaz lub „hasło” a zabawa potoczy się sama, przybierając najróżniejsze, czasami zaskakujące efekty.

Oto kilka przykładów takich działań, przetestowanych przez moje dziecko.
Dokładniejsze opisy po kliknięciu na foto.

I.WEKI NA WIEKI:
Po obowiązkowym taplaniu się w błocie a następnie myciu, w atakujących brzeg i nas; falach [zabawa pożyteczna i radosna], podążamy brzegiem morza lub brodzimy przez piaski plaży w poszukiwaniu skarbów wyrzuconych przez morze.
Konieczny jest pojemnik, najlepiej szklany słoik lub butelka [ nad morzem nie trudno znaleźć i to ], do którego wrzucamy napotkane „skarby”. W słoiku mogą się znaleźć też rośliny morskie.
Wszystkie upakowane do słoika znaleziska zalewamy morską wodą i porządnie zakręcamy słoik [ butelkę ]. Pamiątka gotowa, wspomnienia „zawekowane”. Do postawienia i podziwiania na półeczce lub do wpatrywania się z bliskiej odległości jako butelka z ruchomym widokiem - „Mały Świat” nadmorski zamknięty w butelce wspomnień.
My robimy takie po każdej wizycie nad wodą [ morzem, rzeką, jeziorem ], woda morska świetnie konserwuje więc nic się nie psuje, dlatego mamy pamiątki sprzed paru już lat.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2012/07/dobre-widoki.html


II.RECYCLING ART NADMORSKI :

Chodząc po plażach polskich, ale nie tylko polskich, rzadko można znaleźć muszelki, wygładzone patyki czy inne ciekawe, związane z morzem przedmioty. Przeważnie są to po prostu zwyczajne śmiecie. To smutne. Jednak i z takich śmieci można uczynić zabawę lub zabawki nadmorskie.
My zaczęliśmy od "przeczesania" plaży i zgromadzenia "skarbów": kamyki, patyki, kapsle po napojach, butelki,wyschnięte wodorosty, pióra ptaków.

 1. NADMORSKI OBRAZEK:
  Z uzbieranych przedmiotów, Emil ułożył nadmorski obrazek. Kolorowe kapsle bardzo się przydały a każdy przedmiot pełnił ważną rolę w twórczej układance.

  http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2012/09/recycling-art-nadmorski.html

Emil wymyślił ciąg dalszy dla obrazka; korytarzyk wysadzony kamykami, przeprowadzony przez całą plażę, aż do wydm a na końcu drugi obrazek. Dwa połączone ze sobą morskie światy.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2012/09/recycling-art-nadmorski.html 1. NADMORSKI FILTR – CZYLI ŚWIAT NA KOLOROWO
  Znaleziona, zielona butelka po napoju posłużyła nam jako zielony "Filtr" do patrzenia na świat.
http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2012/09/recycling-art-nadmorski.html

 1. GRZECHOTKA NADMORSKA:
  Z pustej, także znalezionej puszki, zrobiliśmy grającą grzechotkę : puszkę owinęłam wodorostami i powtykałam w nią patyki i pióra.
  Do środka nasypaliśmy kamyki i zamknęliśmy patyczkiem. Emil grał, potrząsając nią.
http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2012/09/recycling-art-nadmorski.html


4.WEKI NA WIEKI- WERSJA PLASTIKOWA:
Z pustej, plastikowej butelki zrobiliśmy pamiątkowy „Wek” będący jednocześnie „Widoczkiem” do wpatrywania się.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2012/09/recycling-art-nadmorski.html


III.BUDOWA WIDOKU:
 
Kiedyś podczas wizyty nadmorskiej przeszliśmy się kilka kroków plażą i wzięliśmy z niej to, co morze wyrzuciło na brzeg [ zbieraliśmy szczególnie duże gałęzie i patyczki ]. Nie było tego dużo, ale w sam raz aby zbudować WIDOK.
Wspólnie zbudowaliśmy konstrukcję w formie „ramy”, z płotkiem, ozdobą z piasku i kamieni oraz wiszącym mobilem [ haczyka na żyłce z ciężarkiem i wodorostami ]. Dzieło zwieńczyła flaga, wykonana z mojej jedwabnej bluzki.
Bardzo ciekawie patrzyło się przez WIDOK na morze. Konstrukcja z gałęzi budowała naturalna ramę, niczym w obrazie.
Emil leżał, śpiewał i miał widok na morze :)
Można też zbudować małą ramkę z patyczków i kadrować wakacyjne pocztówki.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2011/06/widok-na-morze.html


Gdy zabraknie materiałów do budowy [długie patyki, drzewa wygładzone przez morze], można wykorzystać inne przedmioty, na przykład starą, metalową obręcz, jaką znaleźliśmy na brzegu.
Dzięki perspektywie, mogliśmy zmieścić się w naszym mini widokach i wykonać pamiątkowe zdjęcia.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2012/07/dobre-widoki.html


IV.ZABAWY Z KAMYKAMI, MUSZELKAMI I INNYMI SKARBAMI Z BRZEGU:

Pomijam budowanie zamków itp.

 1. TORT PIASKOWY I CUKIERNIA NADMORSKA:
Razem wykopaliśmy mokry piasek i ulepiliśmy tort. Ozdobiliśmy kamykami, piórkami i innym nadmorskimi materiałami. Tort został pokrojony nożem i zjedzony . Na koniec, Emil-całkowicie sam zrobił i ozdobił swój tort - odciskając w środku swoją stopę [ zdecydowanym ruchem] ;)
Oprócz tortu „produkowaliśmy” z piasku inne ciasta, wykorzystując foremki i dary morza.
Powstawały prawdziwe cukierniczo-nadmorskie cuda sprawiające wiele radości dziecku i mamie.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2010/08/grzybowo-relax.html


2.OGRÓDKI, SKALNIAKI, DOMKI I INNE UKŁADANKI W KTÓRYCH TOCZY SIĘ NADMORSKIE ŻYCIE:

Zebrane „skarby” służą do budowy przemyślnych domków, ogródków, dróg i innych niesamowitych cudów architektury nadmorskiej. W każdym takim świecie, dzieją się niesamowite historie.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/zabawy-nadmorskie-kamykowe.html 3.LUDZIKI, STWORKI I INNE :

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/zabawy-nadmorskie-kamykowe.html
4.KAMYKOWE KSZTAŁTY – OBRYSY CIAŁA:

Zabawa w parach: jedno dziecko kładzie się na piasku, drugie obkłada kamykami jego ciało.
Powstaje kształt ciała rysowany kamykami. Świetna zabawa dla dziecka i rodzica.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/zabawy-nadmorskie-kamykowe.html5.KAMYK-KRESKA:

Na piasku układaliśmy pojedyncze kamyki lub korzystaliśmy z kamyków, leżących na brzegu. Łączyliśmy kamyki [nasze kropki], kreskami, rysując patykiem po mokrym piasku tworząc kreskowe rysunki . Czasami pojawiały się zaskakujące kształty.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/zabawy-nadmorskie-kamykowe.html


  6.MANDALA SKARBÓW MORZA:

Ułożyliśmy też mandalę ze wszystkich zebranych przedmiotów.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/zabawy-nadmorskie-kamykowe.html


7.UKŁADANKI KAMYKOWE:

Z podróży przywozimy różne rzeczy, na przykład kamienie. My przywieźliśmy parę lat temu kolorowe,wygładzone przez morze ceramiki. Znaleźliśmy je na brzegu morza, na Sycylii. W tamtym miejscu znajduje się wytwórnia ceramiki i pojawia się ona na każdym kroku w mieście więc nie zdziwiło nas to znalezisko. Odłamki były pięknie wygładzone i zebraliśmy ich woreczek na pamiątkę. Emil odnalazł woreczek i ucieszyła go bardzo zawartość. Od razu zaczął układać z kamyków różne wzory. Wystarczy kilka kamyków i już jest zabawa.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2011/12/ukadanka-ceramiczna.html
V.RYSOWANIE WODĄ NA PIASKU:
  Przy okazji zabawy z wodą, Emil wymyślił rysunek wodny napiaskowy. Rysowanie wodą na suchym piasku to dosyć trudna zabawa, ale daje wiele satysfakcji dzieciom.

  http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2012/09/recycling-art-nadmorski.html


  VI.ARCHEOLOGIA PIASKOWA:

Rodzice lub koledzy chowają w piasku [na określonym obszarze] małe przedmioty.
Zadaniem jest odnalezienie tych przedmiotów za pomocą pędzelka, wzorem metody pracy archeologów.VII. W MUSZLI SZUMI MORZE.

A dodatkowo tyle ciekawych pytań: jak duży ślimak mieszkał w tej muszli, gdzie teraz jest i co robi, z czego zbudowana jest muszelka, co to za wzorek na niej, czy można z niej zrobić lampkę i wiele innych.
Pakiet zabawy i pytań kupujemy za 2 zł. w sklepiku biegnąc na molo ;)

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2011/11/w-muszli-szumi-morze.htmlVIII.ZABAWY PO PRZYJEŹDZIE DO DOMU ZE SKARBAMI NADMORSKIMI:

1.KWIATKI EMILOWE-MUSZELKOWE:

Po przyjeździe do domu, możemy na dłużej zachoważ miłe wspomnienia bawiąc się w tworzenie pamiątek przypominających beztroskie chwile.
Taką pamiątką mogą być KWIATKI MUSZELKOWE.
To nietypowe kwiatki, które szybko rosną i pięknie wyglądają.
Do ich „produkcji” użyliśmy doniczek i miseczek,  wypełnionych piaskiem i różnych naturalnych materii [ skarby morza oraz inne materie].

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2011/05/kwiaty-emilowe.html


2.DORYSOWANE OBRAZKI W SŁOIKACH PAMIĄTKOWYCH:

To już klasyka pamiątki nadmorskiej. Kiedyś kupowaliśmy na straganie butelkę ze statkiem, teraz każdy robi swoją osobista pamiątkę. Słoik z piaskiem,kamykami i zdjęciem. Zamiast zdjęcia przygotowałam dzieciom wydruki czarno-białe, które same podrysowały. Włożyliśmy wszystko do słoika i podpisaliśmy. Mały nadmorski świat ku pamięci.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/pamiatki-nadmorskie-dzieci-hand-made.html


3.KAMYKI RYSOWANE:

Dobrze rysujące pisaki, lub farby i już można tworzyć kolekcję malowanych kamieni.
Prywatne galerie kamienne to piękna pamiątka i źródło wielu zabaw.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/pamiatki-nadmorskie-dzieci-hand-made.html


4.MEMORY KAMYKOWE:

Możemy się pokusić o wykonanie naturalnych memorków. Takie wykonane samodzielnie na naturalnym materiale, dadzą więcej radości niż kupione w sklepie.
Rodzic lub starsze dziecko wykonuje dwa identyczne obrazki na dwóch kamykach.
Tak na kilku, kilkunastu kamieniach. Zadanie jest proste: odwracamy kamyki a dziecko ma za zadanie odnaleźć dwa identyczne.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/pamiatki-nadmorskie-dzieci-hand-made.html


5.MALOWANIE PIÓREK:
Zebrane pióra ptaków możemy pomalować farbami, wysuszyć i użyć do budowy SŁOIKÓW PAMIĄTKOWYCH.


http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/pamiatki-nadmorskie-dzieci-hand-made.html 6.OGRÓDEK PLAŻA:

Wracamy znad morza, ale dzieci nadal myślami są nad nim.
Kilka drobiazgów do zabawy, pomoże przenieść się znów w nadmorskie klimaty.
Pojemnik [u nas stara patelnia, ale może być cokolwiek w miarę płaskiego ], piasek, wybrane przez dziecko zabawki i drobiazgi kojarzące się z morzem.
Po nasypaniu piasku do pojemnika można zacząć układanie nadmorskich scenerii i snucie okołomorskich opowieści. Wyobraźnia szaleje.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2013/07/ogrodek-plaza.html


7. OKIENKA POMORSKIE:

Skarby zebrane nad morzem zatopione w OKIENKACH - jako dekoracja i wspomnienie miłych chwil.

http://emilowowarsztatowo.blogspot.com/2014/09/okienka-pomorskie-i-wspominki-wakacyjne.htmlShare this:

, ,

CONVERSATION

17 komentarze:

 1. Może się przydadzą :)
  Pozdrawiamy rodzinkę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow ale kreatywność! Zostanę tu na dłużej na 100% :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo nam miło z Emilem. Zapraszamy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. świetne pomysły, żałuję, że już jesteśmy "po morzu" w tym roku..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki!może będziecie nad jeziorem, to można bawić się podobnie:)

   Usuń
 5. Piękne!!! Super pomysły, jeśli uda mi się z dziećmi dotrzeć nad morze musimy coś z tych pomysłów wykorzystać. Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy pięknie! Również pozdrawiamy i powodzenia w "dotarciu" ;)

   Usuń
 6. Zebrało się tego trochę :-)
  Super!
  Polecam tu:
  https://plus.google.com/u/0/communities/108552796259212901324

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapożyczam główną grafikę z linkiem do Was oczywiście, mogę prawda?

  OdpowiedzUsuń
 8. sliczne,
  plaza to moje ulubione miejsce:)az mysli sie ocieplaja.pozdr

  OdpowiedzUsuń
 9. Super artykuł, na pewno się zainspirujemy! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak widać nad morzem nie musi być nudno, nawet podczas jesieni. Zawsze można zabrać ze sobą i pozwolić dzieciom układać puzzle np. na kocyku. Moje dzieci lubią najbardziej https://achdzieciaki.pl/puzzle-star-wars-302

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętam, że jak my jechaliśmy nad morze to i tak dzieciaki brały zabawki z https://modino.pl bo bez nich nie potrafią sobie wyobrazić zabawy. Jak najbardziej kąpiel w morzu jest obowiązkowa, tak samo jak i cała walizka zabawek.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...